Forum Świat Polityki Strona Główna Świat Polityki
Wyraź swoją opinie na temat polityki.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Palikot walczy o demokrację w PiS.

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Świat Polityki Strona Główna -> Wydarzenia z Polski
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Xoldus
Administrator



Dołączył: 07 Lis 2010
Posty: 44
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 17:08, 08 Lis 2010    Temat postu: Palikot walczy o demokrację w PiS.

Palikot walczy o demokrację w PiS. W swoim ruchu mało demokratycznych zasad nie widzi

- Jeżeli w partii nie będzie systemu, że od decyzji sądu partyjnego czy zarządu będzie się można odwołać do sądu powszechnego, to my nie powinniśmy dawać na to pieniędzy. Partia nie powinna być folwarkiem Kaczyńskiego - grzmiał w TOK FM Janusz Palikot. Tymczasem statut jego stowarzyszenia przewiduje, że kandydat może nie zostać przyjęty do ruchu... bez podania przyczyn.

Janusz Palikot prawie codziennie wytyka brak demokracji w Prawie i Sprawiedliwości. Nie szczędzi też zarzutów pod adresem przepisów, które regulują działalność partii politycznych. Kolejnym powodem do atakowania PiS-u stało się piątkowe wyrzucenie z partii Joanny Kluzik-Rostkowskiej i Elżbiety Jakubiak.

Palikot gani PiS za brak demokracji

- Czy my chcemy dawać pieniądze na to, żeby Kaczyński wyrzucał panią Jakubiak? Proszę powiedzieć, za co została wyrzucona. Jeżeli w partii nie będzie systemu, że od decyzji sądu partyjnego czy zarządu będzie się można odwołać do sądu powszechnego, to my nie powinniśmy dawać na to pieniądze. Bo partia nie powinna być folwarkiem Kaczyńskiego - grzmiał Palikot w Poranku Radia TOK FM.

Tymczasem założony przez niego Ruch Poparcia Palikota nie jest wolny od grzechów. Statut stowarzyszenia przewiduje, że "Zarząd Stowarzyszenia może odmówić przyjęcia w poczet jego członków bez podania przyczyny". Dokument nie daje też działaczom możliwości odwołania się od decyzji do sądu powszechnego. "Od decyzji odmawiającej przyjęcia w poczet członków Stowarzyszenia przysługuje odwołanie do Walnego Zebranie Członków, którego decyzja jest ostateczna" - czytamy w statucie Ruchu Poparcia Palikota.

Czy takie zapisy znajdujące się w rozdziale III statutu nie budzą wątpliwości Janusza Palikota? Oczywiście polityk może odpowiedzieć, że partie biorą pieniądze z budżetu państwa, a jego stowarzyszenie nie. Dodajmy tylko, że skoro stowarzyszenie zostało zarejestrowane, to zapisy nie wzbudziły wątpliwości sądu. A co za tym idzie uznano, że statut jest zgodny z obowiązującym prawem.

Konstytucjonalista krytykuje pomysły Palikota

Pomysł mieszania sądu powszechnego w wewnętrzne sprawy partii nie podoba się konstytucjonaliście prof. Markowi Chmajowi. - Ja byłbym przeciw - mówił w Komentarzach Radia TOK FM. - Pan Palikot jest bardzo nierozważny. Partie polityczne działają zgodnie z zasadą pluralizmu politycznego. Mamy wolność działalności partii i jakakolwiek ingerencja sądu powszechnego w zasady członkostwa to naruszenie tej zasady. Pamiętajmy, że to partie kształtują swoje statuty - oczywiście zgodnie z ustawą, to partie określają pewne procedury i muszą się ich trzymać - wyjaśniał prof. Chmaj.

Demokratyczny czy nie - przeczytaj statut Prawa i Sprawiedliwości

Ale przyznał, że często zasady sobie, a partyjne życie sobie. Szczególnie jeśli chodzi o demokrację w partiach. - Czasami reguły gry w partiach odbiegają od przepisów, które są w statucie. Zbyt duża ingerencja przywódcy partyjnego, zbyt daleko idące podporządkowanie może oznaczać wywrócenie wewnątrzpartyjnej demokracji i bardzo silne rządy w rękach jednostki - powiedział gość TOK FM. Według konstytucjonalisty problem nie pojawił się dziś. - Przypomnijmy sobie Leszka Moczulskiego i KPN, autorytarne zasady kierowania Samooborną przez Andrzeja Leppera. Teraz też mamy takie przypadki czy to w SLD, czy w PiS, PSL czy nawet w PO - wyliczał prof. Chmaj. - Nie jesteśmy w stanie wymóc na partiach stosowania w praktyce zasad demokracji wewnątrzpartyjnej. Myślę, że te sprawy reguluje już tylko kultura polityczna - podsumował.

A każdy dzień pokazuje, co się dzieje, jak kultury politycznej brakuje.

Źródło: Tokfm.pl


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Świat Polityki Strona Główna -> Wydarzenia z Polski Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin